Tel. (+48) 508 168 769 / English info

Menu

Objawy, leczenie

Psychiczne objawy lęku

– obawa utraty kontroli, uczucie oszołomienia, zwariowania, lęk przed śmiercią, poczucie nierealności otoczenia lub siebie.

Objawy z ciała

– bicie serca, duszność, dławienie, poty, dygotanie, ciężar w klatce piersiowej, drętwienie. Objawy te są przyczyną poszukiwania pomocy u lekarzy rodzinnych czy kardiologów, poczucia niepewności co do swojego zdrowia a także stresującej diagnostyki. Diagnostykę wykluczającą schorzenia somatyczne (cielesne) warto a nawet trzeba wykonać. Lęk może maskować objawy takich poważnych chorób jak: choroba wieńcowa serca, hipoglikemia (spadek cukru we krwi w cukrzycy), nadczynność tarczycy. Lęk występuje też w zespołach abstynencyjnych po przerwaniu ciągu alkoholowego a także po odstawieniu marihuany, amfetaminy czy kokainy.

Leczenie zaburzeń lękowych

Psychoterapia stanowi podstawowy wybór w leczeniu wszystkich zaburzeń lękowych. Psychoterapia poznawczo – behawioralna pozwala opanować techniki łagodzenia i przerywania napadów lęku a także zmianę schematów poznawczych warunkujących utrzymywanie się lęku w określonych sytuacjach.

W praktyce jednak najczęściej stosuje się leczenia farmakologiczne. Wpływa na to przeważnie „zmęczenie” pacjenta objawami i chęć uzyskania jak najszybszej poprawy. Poprawę można uzyskać już w pierwszym miesiącu leczenia – zachodzi ona stopniowo i systematycznie w kolejnych miesiącach. Poprawa jest szczególnie widoczna u pacjentów z towarzyszącą lękowi depresją.

Leczenia nie powinno się przerywać bez konsultacji z psychiatrą – zbyt krótkie leczenie wiąże się z ryzykiem nawrotu objawów. Długość leczenia lekarz ustala w zależności od całego obrazu chorobowego, a więc indywidualnie.