Skutki uboczne oraz przeciwwskazania
Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania benzodiazepinowych leków uspokajających i nasennych.
- Sporadyczne przyjmowanie leku może powodować uczucie senności i zmęczenia.
- Codzienne lub prawie codzienne stosowanie leków nasennych i uspokajających przez dłuższy czas powoduje powstanie poczucia zobojętnienia lub drażliwości, spowolnienie myślenia, zmniejszenie zainteresowań, trudności w skupieniu uwagi, zaburzenia pamięci, niewyraźną mowę (leki te działają zwiotczająco na mięśnie).
- Używanie leków przed snem powoduje senność w ciągu dnia i tzw. bezsenność z odbicia, czyli utrudnienie zasypiania po odstawieniu leku, nawet w czasie krótszym niż potrzebny do rozwoju uzależnienia.
-
Stosowanie leków o budowie benzodiazepinowej u osób z depresją grozi nasileniem depresji. U osób z niskim ciśnieniem krwi zwiększa spadek ciśnienia.
- U osób po 65 roku życia przewlekłe stosowanie benzodiazepin może powodować upośledzenie pamięci w stopniu sugerującym powstanie otępienia.
- Ze względu na działanie zwiotczające mięśnie i obniżające koordynację ruchową stanowi ryzyko upadków i złamań.
- U osób starszych (podobnie u osób upośledzonych oraz w ciężkim stanie ogólnym) leki uspokajające i nasenne mogą powodować reakcję odwrotną do zamierzonej – pobudzenie i niepokój.
- U osób w ciężkim stanie ogólnym leki benzodiazepinowe mogą spowodować niewydolność oddechową.
- Przeciwwskazaniem do używania leków uspokajających i nasennych o budowie benzodiazepinowej jest uzależnienie od alkoholu (z wyjątkiem leczenia detoksykacyjnego), zespół leku napadowego, ciąża i karmienie piersią, miastenia, jaskra, niewydolność wątroby, zespół bezdechu nocnego, niewydolność oddechowa.