Objawy CHAD
Mania i hipomania
Mania jest zaburzeniem myślenia i całościowego funkcjonowania człowieka, w którym dochodzi przede wszystkim do:
- podwyższonego lub drażliwego nastroju
- zwiększonej rozmowności, łatwości nawiązywania kontaktów
- przyspieszenia myślenia , często rozkojarzenia
- zmniejszonej potrzeby snu i jedzenia
- zachowania cechującego się lekkomyślnością, nierespektowaniem zasad społecznych, lekceważeniem ryzyka
- zwiększonej energii seksualnej.
W hipomanii wszystkie powyższe objawy są łagodniejsze. Zaburzenie hipomaniakalne jest tak nasilone, że otoczenie zauważa zmianę w funkcjonowaniu pacjenta, ale nie aż tak by uniemożliwić wykonywanie pracy zawodowej.
Hipomania może być czasem spowodowana działaniem leków przeciwdepresyjnych. Jeżeli hipomanie występują na przemian z depresjami rozpoznaje się zaburzenie dwubiegunowe typu II.
Objawy depresji w CHAD
– zasadniczo są podobne do epizodów depresji w zaburzeniach depresyjnych nawracających. Dość często jednak depresja w chorobie afektywnej dwubiegunowej narasta szybko, nawet w ciągu kilku dni potrafi osiągnąć znaczne nasilenie wytrącając całkowicie człowieka z właściwego mu funkcjonowania.
Poprawa podczas leczenia depresji w CHAD może pojawić się równie szybko. Często równocześnie z obniżeniem nastroju pojawia się apatia i wyraźne spowolnienie. Charakterystyczna jest nadmierna senność i nadmierny apetyt.
Zaburzenia afektywne – przebieg
Chociaż u każdego pacjenta z chorobą afektywną dwubiegunową przebieg zaburzenia w ciągu życia może być różny, zauważa się pewne prawidłowości:
- Im młodsza osoba tym częściej pierwszym epizodem choroby jest mania lub hipomania.
- Mania lub hipomania częściej niż depresja pojawia się przed 18 roku życia.
- Depresje trwają dłużej niż manie lub hipomanie, ale krócej niż depresje w chorobie jednobiegunowej (zaburzenia depresyjne nawracające).
- Depresje w CHAD u osób po 50 roku życia częściej przebiegają z lękiem i objawami psychotycznymi.
- Nasilanie się depresji, manii, hipomanii w ciągu życia często związane jest z porzucaniem leczenia, piciem alkoholu lub przyjmowaniem substancji psychoaktywnych.