Dokumentacja leczenia, e-recepty i e-zwolnienia,
Pierwsza wizyta psychiatryczna
- Na pierwszą wizytę proszę przygotować listę stosowanych aktualnie leków (nie tylko z leczenia psychiatrycznego – także neurologicznego, cukrzycy, nadciśnienia, tarczycy itp.). Dla wygody można przynieść opakowania po lekach. Istotne jest przekazanie informacji o alergiach i nietolerancji lekowej. Osoby kontynuujące leczenie psychiatryczne – proszę o przedstawienie listy leków stosowanych w przeszłości.
Przydatne dokumenty do wglądu:
– dokumentacja medyczna leczenia, opinie lekarskie, diagnozy, karty leczenia szpitalnego, opinie psychiatryczne, aktualne wyniki badań – krwi, moczu, EKG, EEG itp.
- NFZ. Ubezpieczenie – jeśli pacjent chce skorzystać z przysługujących mu zniżek na leki refundowane, powinien mieć aktywne ubezpieczenie zdrowotne. W trakcie wizyty u lekarza sprawdzany jest status ubezpieczonego w systemie e-Wuś. Jeśli system błędnie wykazuje brak ubezpieczenia, pacjent może poświadczyć prawo do świadczeń, składając odpowiednie oświadczenie wzór oświadczenia.
W celu potwierdzenia prawa do świadczeń, należy podać swój numer PESEL i potwierdzić swoją tożsamość jednym z wymienionych dokumentów: dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy, a w przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do ukończenia 18. roku życia – aktualną legitymacja szkolną.
Dokumentacja medyczna
- Każdy pacjent zobowiązany jest do złożenia oświadczenia wskazującego, czy i komu może być udostępniana jego dokumentacja medyczna. Nawet najbliższa rodzina nie uzyska wglądu w historię choroby, a lekarz nie udzieli także informacji ustnej, jeśli pacjent nie wskazał osób upoważnionych. W tym celu wypełnia odpowiedni dokument wzór dokumentu. (art. 18 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej; § 52 rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej)
Zwolnienia lekarskie: e-ZLA
- Od 2016 lekarz wystawia zwolnienia w formie elektronicznej e-ZLA. Zwolnienie to jest przekazywane drogą elektroniczną do ZUS. ZUS ma obowiązek udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) nie później niż następnego dnia (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS. Pacjent korzystając ze swojego konta PUE ZUS ma dostęp do wszystkich swoich zwolnień.
- Pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Konieczne jest natomiast przesłanie (złożenie) wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS wypłaca świadczenia chorobowe (a nie pracodawca). Ubezpieczony może to zrobić korzystając ze swojego profilu na PUE. Wniosek w jego imieniu może także złożyć pracodawca, np. poprzez ZUS Z-3.
Recepty
- Recepty wystawiane są w formie elektronicznej. E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. E-receptę zrealizujesz na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymasz e-mailem lub SMS-em, w zależności od tego, jak skonfigurujesz swoje Konto Pacjenta. Możesz też dostać wydruk informacyjny