Piramida zdrowego żywienia

Zasady zdrowego żywienia

Jeśli masz wątpliwości co do swego stylu żywienia, sprawdź, na ile zgodne są one z Zasadami Zdrowego Żywienia.
Związane są one z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia w styczniu 2016 roku, zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

piramida_zdrowego_zywienia

Zasady zdrowego żywienia

1. Posiłki spożywaj regularnie: 4-5 posiłków co 3-4 godziny
2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości (powinny stanowić co najmniej połowę tego, co jesz). Właściwe proporcje: ¾ powinny stanowić warzywa, ¼ owoce, co w przeciętnym spożyciu oznacza 400g warzyw i 100g owoców.
3. Spożywaj produkty zbożowe, szczególnie pełnoziarniste.
4. Codziennie pij 2 duże szklanki mleka (także w postaci jogurtów, kefirów, częściowo sera).
5. Ograniczaj spożywanie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych) do ok. 0,5kg/tydzień. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
6. Ograniczaj spożywanie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
7. Unikaj spożywania cukru i słodyczy. Zamiast tego jedz orzechy i owoce.
8. Nie dosalaj potraw, kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – poprawiają smak i zawierają cenne składniki.
9. Pamiętaj o piciu min. 1,5 litra wody dziennie.
10. Nie spożywaj alkoholu.

Piramida zdrowego żywienia

Otyłość i nadwaga jest czynnikiem ryzyka w rozwoju wielu chorób przewlekłych. Może być też przyczyną niezadowolenia z siebie i w momentach zachwiania równowagi psychicznej jednym z elementów powstawania zaburzeń odżywiania.
Na stronie Instytutu Żywności i Żywienia znajduje się wiele artykułów przedstawiających zagadnienia związane z żywnością i zdrowym żywieniem.

Dłużej trwające napięcie związane z pracą czy trudną lub nieakceptowaną sytuacją osobistą może skutkować pojawieniem się depresji. Zachorowanie na depresję wiąże się z pogorszeniem funkcjonowania człowieka w sferze osobistej, rodzinnej, zawodowej i towarzyskiej – społecznej.

Schizofrenia jest w ogólniejszym pojęciu zaburzeniem psychotycznym. Podczas psychozy dochodzi do zmiany myślenia, odczuwania i zachowania człowieka, podporządkowanego objawom psychotycznym. Krótkotrwałą psychozę niespowodowaną używkami, narkotykami, otępieniem czy urazem mózgu nazywamy zespołem paranoidalnym.

Najczęstszą formą lęku jest niepokój. Przybiera on różne formy, np. zamartwiania czy napięcia psychicznego lub odczuwanego w ciele. Właśnie cielesne objawy lęku bywają dość często mylone z wystąpieniem choroby somatycznej

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) charakteryzuje się występowaniem w życiu epizodów depresji i manii, depresji i hipomanii, lub samej manii (najrzadziej).

Jak odróżnić przygodną bezsenność od zaburzenia snu o znaczeniu klinicznym?
Czy zaburzenia snu trzeba leczyć? Kiedy podjąć decyzję o zgłoszeniu się do lekarza z powodu zaburzeń snu? Diagnoza, leczenie bezsenności.

Otępienie rozpoznaje się jeżeli osoba doznaje postępujących i nieodwracalnych zaburzeń pamięci uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie. Zaburzenia pamięci początkowo dotyczą pamięci świeżej – osoby dotknięte otępieniem często szukają swoich rzeczy, powtarzają kilkakrotnie wypowiedzi.

Zaburzenia odżywiania osób dorosłych związane są z zaburzeniami w przyjmowaniu pokarmów na podłożu psychicznym. Niekiedy występują w połączeniu z innymi chorobami, np. uzależnienie lub depresja. Bulimia (żarłoczność psychiczna) jest zaburzeniem odżywiania charakteryzującym się napadami objadania się i prowokowanego potem wymiotowania. Bulimię rozpoznaje się gdy napady objadania się występują 2 lub więcej razy w tygodniu przez co najmniej 3 miesiące.

Zespół natręctw, zespół anankastyczny, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, OCD (z ang. obsessive-compulsive disorder).
Zespól natręctw jest zaburzeniem, które cechuje występowanie natrętnych myśli, wyobrażeń i/lub czynności natrętnych w stopniu, który powoduje dyskomfort i utrudnia funkcjonowanie życiowe.

Marihuana jest narkotykiem – czyli substancją uzależniająca. Używanie jej powoduje nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.
Do uzależnienia od leków uspakajających lub nasennych dochodzi, jeżeli leki te przyjmowane są codziennie, w stałych dawkach przez okres dłuższy niż 4-6 tygodni.
Szybko uzależnia psychicznie Mefedron

Stresem można nazwać naruszenie wewnętrznej równowagi człowieka a każdą sytuację zaburzającą naszą wewnętrzną równowagę (biologiczną lub psychiczną) nazywamy stresorem.
Stresorem będzie zarówno przeziębienie, problemy małżeńskie jak i awans w pracy.

Gabinet: ul.Ks.Skorupki 98c/1, 85-156 Bydgoszcz, tel. 508 168 769