Ortoreksja test

Kwestionariusz ORTO - 15.

Test służy do samooceny stanu obecnego, nie zastępuje badania lekarskiego i nie stanowi ostatecznej diagnozy. Pytania mają ocenić skłonności do zachowań ortorektycznych

Proszę zaznaczyć odpowiedź przy każdym pytaniu a następnie przejść do strony z wynikiem.

Czy zwracasz uwagę na wartość kaloryczną spożywanych produktów żywnościowych?
Czy czujesz się zdezorientowany/-na w sklepie spożywczym?
Czy przez ostatnie 3 miesiące szczególnie często myślałeś o jedzeniu?
Czy Twoje wybierasz produkty spożywcze kierując się troską o swoje zdrowie?
Czy podczas oceny jedzenia smak jest dla Ciebie ważniejszy niż jego jakość?
Czy jesteś skłonny/-a wydać więcej pieniędzy, aby zdrowsze jedzenie?
Czy myślenie o jedzeniu trapi Cię przez więcej niż 3 godziny dziennie?
Czy pozwalasz sobie na łamanie wyznawanych zasad dotyczących odżywiania?
Czy uważasz, że aktualny nastrój ma wpływ na Twoje zachowania żywieniowe?
Czy uważasz, że przekonanie o zdrowym odżywianiu zwiększa Twoją samoocenę?
Czy sądzisz, że zdrowe odżywianie wpływa na Twój styl życia (częstotliwość wyjść do restauracji, do przyjaciół …..) ?
Czy uważasz, że spożywanie zdrowej żywności może poprawić Twój wygląd?
Czy przeżywasz poczucie winy, gdy dokonujesz odstępstw od wyznaczonych zasad odżywiania?
Czy sądzisz, że na rynku dostępne są niezdrowe produkty żywnościowe?
Czy obecnie spożywasz posiłki w samotności?

Jeśli odpowiedziałeś na wszystkie pytania, wyświetl rezultat.Dłużej trwające napięcie związane z pracą czy trudną lub nieakceptowaną sytuacją osobistą może skutkować pojawieniem się depresji. Zachorowanie na depresję wiąże się z pogorszeniem funkcjonowania człowieka w sferze osobistej, rodzinnej, zawodowej i towarzyskiej – społecznej.

Schizofrenia jest w ogólniejszym pojęciu zaburzeniem psychotycznym. Podczas psychozy dochodzi do zmiany myślenia, odczuwania i zachowania człowieka, podporządkowanego objawom psychotycznym. Krótkotrwałą psychozę niespowodowaną używkami, narkotykami, otępieniem czy urazem mózgu nazywamy zespołem paranoidalnym.

Najczęstszą formą lęku jest niepokój. Przybiera on różne formy, np. zamartwiania czy napięcia psychicznego lub odczuwanego w ciele. Właśnie cielesne objawy lęku bywają dość często mylone z wystąpieniem choroby somatycznej

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) charakteryzuje się występowaniem w życiu epizodów depresji i manii, depresji i hipomanii, lub samej manii (najrzadziej).

Jak odróżnić przygodną bezsenność od zaburzenia snu o znaczeniu klinicznym?
Czy zaburzenia snu trzeba leczyć? Kiedy podjąć decyzję o zgłoszeniu się do lekarza z powodu zaburzeń snu? Diagnoza, leczenie bezsenności.

Otępienie rozpoznaje się jeżeli osoba doznaje postępujących i nieodwracalnych zaburzeń pamięci uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie. Zaburzenia pamięci początkowo dotyczą pamięci świeżej – osoby dotknięte otępieniem często szukają swoich rzeczy, powtarzają kilkakrotnie wypowiedzi.

Zaburzenia odżywiania osób dorosłych związane są z zaburzeniami w przyjmowaniu pokarmów na podłożu psychicznym. Niekiedy występują w połączeniu z innymi chorobami, np. uzależnienie lub depresja. Bulimia (żarłoczność psychiczna) jest zaburzeniem odżywiania charakteryzującym się napadami objadania się i prowokowanego potem wymiotowania. Bulimię rozpoznaje się gdy napady objadania się występują 2 lub więcej razy w tygodniu przez co najmniej 3 miesiące.

Zespół natręctw, zespół anankastyczny, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, OCD (z ang. obsessive-compulsive disorder).
Zespól natręctw jest zaburzeniem, które cechuje występowanie natrętnych myśli, wyobrażeń i/lub czynności natrętnych w stopniu, który powoduje dyskomfort i utrudnia funkcjonowanie życiowe.

Marihuana jest narkotykiem – czyli substancją uzależniająca. Używanie jej powoduje nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.
Do uzależnienia od leków uspakajających lub nasennych dochodzi, jeżeli leki te przyjmowane są codziennie, w stałych dawkach przez okres dłuższy niż 4-6 tygodni.
Szybko uzależnia psychicznie Mefedron

Stresem można nazwać naruszenie wewnętrznej równowagi człowieka a każdą sytuację zaburzającą naszą wewnętrzną równowagę (biologiczną lub psychiczną) nazywamy stresorem.
Stresorem będzie zarówno przeziębienie, problemy małżeńskie jak i awans w pracy.

Gabinet: ul.Ks.Skorupki 98c/1, 85-156 Bydgoszcz, tel. 508 168 769